Rudniki

W sobotę wybrałem się do Rudnik.  
Pogoda była wspaniała nie tylko na rower. 
Co do dwóch kółek to -
Coraz mniej osób widać już na ścieżkach.:(

Rudniki jest to mała miesjcowość kilka kilometrów za Opalenicą.
Skrót  informacji o tej wiosce  bogatej w historie.

Zapraszam :)
Pierwsze wzmianki o wiosce pochodzą z roku 1388 gdzie wymieniany jest  Przybilislaus de Rudniky. Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od rudy darniowej wydobywanej dawniej w tej okolicy. W okresie międzywojennym tutejszy majątek około 685 ha należał do Tadeusza Ruczyńskiego.
Głównym punktem jest pochodzący z 1925 roku dwór neoklasyczny, w której obecnie ma swoją siedzibę Szkoła Podstawowa im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich.  Jest tu również około 1,5 ha park krajobrazowy.
Na terenie dzisiejszej Spółdzielni Produkcji Rolnej „ROLNIK” zachowała się chlewnia z 1871 oraz nietynkowany trzykondygnacyjny spichrz z końca XIX w. W Rudnikach zachował się ponadto ostatni na terenie gminy drewniany wiatrak koźlak z 1815 roku.
Zasłużeni dla kraju:
Stefan Zielewicz urodzony 14 sierpnia 1897 r. Uczestnik I wojny światowej, powstaniec współorganizator kompanii opalenickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym urzędnik, członek rady nadzorczej  Banku Ludowego w Nowym Tomyślu. Uczestnik  wojny obronnej 1939 roku, po 1945 roku pracował w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu, odznaczony  m. in. Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych zmarł 6. VII. 1963 r.
Mikołaj Magnuszewicz ( 1812 – 1884) urodzony w Rudnikach uczestnik powstania listopadowego, administrator poznańskiego Bazaru. Pochowany prawdopodobnie na cmentarzu farnym na wzgórzu św. Wojciecha.
Ludwik Poznański urodzony 1 sierpnia 1913 r., uczestnik bitwy nad Bzurą, obrońca Warszawy, kawaler Krzyża Walecznych. Zmarł 2 listopada 1986 roku
Ponadto w Powstaniu listopadowym wzięli udział trzej bracia Radońscy z Rudnik Jeden z nich Teofil poległ otyęw bitwie pod Rajgrodem 29.V. 1831 r.

Z Rudnik pochodzi także olimpijczyk (ciężarowiec) Paweł Najdek.Opalenica  - droga w kierunku na Rudniki.
Nowa ścieżka dla rowerów.
W drodze zauważony.

Za krzyżem w prawo i już w Rudnikach.

Stara chlewnia z 1871 r. 

"Rolnik" Spółdzielnia Produkcji Rolnej.
Widok na spirz.

Kaplica

Budynek szkoły im. Niegolewskich.

Boisko szkolne
Przyległy do szkoły park.
Na rozdrożu.
Wiatrak koźlak - pozostałości.
W drodze powrotnej :)
A to juz Opalenica - miasto pierwszego motocykla "Lech".
Bibliografia:

Komentarze